NEPÁL: Ako si naplánovať trek bez sprievodcu

Som milovníčkou hôr a vždy keď vidím nejaký kopec či horu, srdce mi poskočí a už rozmýšľam, akoby som sa naň vyškriabala. Práve preto Nepál nemohol chýbať v zozname krajín, ktoré sme počas nášho cestovania s priateľom navštívili.

Pri plánovaní treku sme zvažovali viac alternatív, ktoré prichádzali do úvahy vzhľadom na počasie a dĺžku treku (trek sme išli v máji 2019). Nakoniec sme sa však rozhodli, že po 3 strastiplných mesiacoch v Indii, kde nám veľa vecí nevychádzalo (treky v Himalájach bez úspechu), skúsime trošku komerčnejší trek, aby sme mali istotu, že tentokrát nám to vyjde. Komerčnejší pre nás znamenalo, že časť trasy bola najfrekventovanejším trekom v Himalájach, ale aby to nebolo tak jednoduché, trek sme si trochu predĺžili a išli ho sami.

Keďže sme pred trekom nenašli niektoré informácie, ktoré by nám veľmi pomohli pri plánovaní, v tomto článku s vami pozdieľam nejaké praktické infošky o cenách jedla, ubytka, povolení, nevyhnutnej výbave a plánovaní.

Základný popis treku a náročnosť:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ranný výhľad z Gokyo Ri

Trasa vyzerala takto: Jiri – Namche Bazar – Gokyo Ri – Cho Oyu Base Camp – Cho La Pass – Kala Pathar – Kharikola

Dĺžka treku: 240km, prevýšenie: 29 000m, najvyšší bod: 5 643m (Kala Pathar), počet dní: 23 dní (z toho 3 dni bola cesta dopravnými prostriedkami)

Trek bol krásnym vyvážením atmosféry tradičných nepálskych dediniek bez turistov, túlaním sa po údoliach, ľadovcoch, užívaní si výhľadov na 8000-ovky a atmošky turistických chát. Na niektorých miestach sme narazili aj na celkom početné skupiny turistov, z ktorých všetky smerovali do Everest Base Campu. Podarilo sa nám však užiť si Himaláje bez davov a len na pár dní sme museli čeliť väčšiemu návalu turistov.

Trek je frekventovaný a preto je po ceste aj veľa možností na ubytovanie a stravovanie, čo veľmi uľahčuje plánovanie a tiež umožňuje počúvať svoje telo. Tým myslím, zastaviť kedykoľvek je človek unavený a nájsť si miesto na prespatie, či oddych. Cenovo by som trek rozdelila na: 1.pred Namche Bazarom a po Namche Bazari, po Namche sú totiž ceny 2-3-násobné.

Aké povolenia treba na trek a koľko stoja?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Na najvyššom bode výpravy – Kala Pathar s výhľadom na Everest 🙂

Na trek, ktorý sme absolvovali treba 3 povolenia, pričom všetky sa dajú kúpiť priamo na treku za rovnakú cenu ako aj v Káthmandu. Priamo na trase treku budú búdky s miestnymi strážcami parku – ktorí vás nepustia ďalej kým mu neukážete povolenie / nekúpite si ho. Ak máte čas, tak 2 povolenia sa dajú vybaviť aj v Káthmandu (nie je nutné)

Konkrétne ide o tieto tri povolenia:

Sagarmatha NP – 2000 Rupií, Rural Area Permit (región Khumbu) – 2000 Rupií, Gaurishankar Conservation Area Permit  – 3000 Rupií. Poslednému poplatku sa však dá vyhnúť ak človek začne namiesto z Jiri v Phaplu.

Môžem trekovať sám?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nad Namche – hor sa na prvé výhľady na 8000-vky

Áno. My sme celý trek išli sami bez sprievodcu a nosičov. Trek je veľmi dobre značený a po ceste je veľa dediniek, kde sa dá spýtať domácich, ak by ste si neboli istí. My sme mali stiahnuté aj offline mapy.cz (odporúčame), ktoré nám pomohli najmä pri prechode cez Cho La Pass, kde je chodník pod ľadovcom. Celkovo nám prechod cez ľadovce dal zabrať, takže ak pôjdete bez sprievodcu a cez ľadovec, vždy je dobré sa vopred dobre informovať kadiaľ presne ide cesta (jedná sa hlavne o ľadovec pri Gokyo a už spomínaný Cho La Pass)

Ako sa zbaliť a čo mi netreba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jeden batôžtek a ideš

Keďže sme si všetky veci niesli sami, je dobré premyslieť si, čo je naozaj potrebné si zbaliť a čo sú iba zbytočnosti. My sme boli na treku v máji, čo znamená leto a relatívne teplo, takže sme nemuseli brať veľa zimných vecí. Tiež nám pri balení pomáhal fakt, že väčšina turistov na treku smrdí a tak sa nemusíme zaťažovať tým, že budeme aj my.

Oblečenie:

2 funkčné tričká s krátkym rukávom, 2 s dlhým rukávom (z toho jedno som mala na spanie a večery na chate), 2 dlhé športové nohavice (jedny teplejšie a jedny tenšie), 1 spodné nohavice na spanie (ktoré sa v prípade veľkej zimy dali použiť ako spodné nohavice na túru), Mikina, vetruodolná bunda (neoremokavá), Pérovka (kúpená v Káthmandú za cca 25 eur, využila som ju hlavne po večeroch, keď už sme boli na chatách), Čapica, Rukavice, Šiltovka, Šatka (2x – na hlavu a na krk), Trekové tenisky, šlapky, náhradné ľahké tenisky, Pršiplášť, Slnečné okuliare

Turistická výbava:

Spacák do -10 stupňov Celzia, Paličky na trekovanie, Nožík, Lekárnička, Malý ľahký denný ruksak, Mapa, Varič (podľa miesta v batohu a chuti – výhody pribalenia variču vysvetľujem v časti o cenách jedla), Fotoaparát s náhradnou batériou, Powerbanka

Iné:

Snacky (my sme si brali oriešky, tyčinky, sušené ovocie, čokolády, tuniakov), čaje, minerály, cesnak, Krém na opaľovanie, Hotovosť (všade sa platí v hotovosti a bankomat nájdete po ceste iba v Khari Kole a v Namche Bazari a to s výberom iba do 3000 Rupií, takže sa oplatí mať pri sebe hotovosť)

Ako sa dostať na štartovacie miesto treku?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ľadovec sme zvládli s úsmevom (aj keď nám dal poriadne zabrať)

Väčšina ľudí začína trek v Lukle, kam lietajú lietadlá z Káthmandu za 90 $ jednosmerne. (táto cena je stála a nie je nutné si letenku kupovať s veľkým predstihom). Problém je, že tieto lietadlá nejdú vždy na čas -môžu sa oneskoriť aj o pár dní, spravidla kvôli počasiu. Taktiež, letisko v Lukle je jedným z najnebezpečnejších na svete, kvôli dĺžke svojej pristávacej dráhy (vraj je naklonená smerom nahor, aby lietadlá dokázai zabrzdiť). Po absorbovaní týchto informácií a pripočítaní 2 ďalších faktov – cestujeme low-cost a radi chodíme namiesto používania dopravných prostriedkov, rozhodli sme sa nájsť si inú alternatívu. Tou bolo ísť z Kathmandu autobusom do Jiri a potom pokračovať peši. (alternatívne sa dá ísť autobusom až do Phaplu, čím ušetríte nejaké 2-3 dni a 3000 Rupií za povolenie, vcyhnete sa tým však aj krásnej časti trasy)

Autobus z Kathmandu jazdí do Jiri každé ráno (5:40, 7:00, 8:00), konkrétne z Ratna bus station. Cesta trvá vraj 8 hodín, ale v realite 11 hodín a stojí 530 Rupií/osobu.

Aké sú ceny jedla a ubytka?

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ceny jedla a ubytka sa veľmi líšia podľa toho, v ktorej časti treku sa nachádzate. Rozdiel medzi prvými dedinkami a poslednými (Gorak Shep) bol aj 3-násobok ceny. My sme si na začiatku vyrátali, že chceme na deň za stravu a ubytovanie minúť max. 1500 Rupií/osobu. To sa nám aj veľmi ľahko darilo. Neskôr za Namche, kde ceny boli vyššie a hlad a smäd väčší sme sa vyšplhali cca na 2500 -3000 Rupií/osobu. Nezdá sa to, ale veľmi veľa peňazí sme minuli práve na čaje. Vodu počas dňa sme síce pili napustenú z potoka / vodovodu a dali sme si do nej tabletky na čistenie vody (tie sa dajú kúpiť za cca 2 eurá a je ich tam 60). Večer však bola zima a tak sme nechceli piť ľadovú vodu. Kupovali sme si teda buď čaje vo veľkých termoskách (2l) alebo horúcu vodu, ktorá však vychádzala cenovo skoro rovnako ako čaj.

Chaty sa v Himalájach volajú Lodge. Cenovo sa pohybujú od 0-500 Rupií/osobu. Áno tá nula nie je preklep, niektoré chaty –hlavne medzi Namche a Gokyom, vás ubytujú zdarma s podmienkou, že si u nich dáte večeru a raňajky (aj čaj sa ráta). V ostatných častiach stoja chaty iba symbolických 50-200 Rupií os./noc a maximálne je to v Namche* 500/os/noc a v Gorak Shepe: 350/os/noc.

*v Namche stojí ubytovanie všade úplne rovnako– táto informácia vám výrazne zjednoduší život – zbytočne nemusíte chodiť od chaty k chate, lebo ceny sú rovnaké – dohodnuté na 1000 Rupií pre 2 osoby /noc. Niekde býva v cene aj internet a teplá sprcha.

Ako to vyzerá na horských chatách?

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Chát je po celej trase neúrekom a zväčša majú takú priemernú chatovú kvalitu. Nečakajte žiaden luxus. Zväčša izba vyzerá tak, že sú tam dve postele s matracmi a 2 vešiaky. Nič iné (ani kúrenie). Niekde vám dajú, ak si vypýtate, aj paplóny a deky zdarma a niekde je to za poplatok. My sme mali vlastné spacáky. V každej chate je spoločná jedáleň s pieckou, kde sa zhromažďujú všetci turisti a vylyhujú na epedách umiestnených po obvode miestnosti.

Pred Namche sú zásuvky aj na izbách a po Namche už iba v spoločnej miestnosti a za poplatok. Podobne je to aj s wifi, tá je dostupná zdarma vo vybraných chatách až do Namche. Za Namche už funguje iba Everest Sim karta, ktorá vám umožní pripojiť sa na wifi na jednotlivých chatách. Stojí okolo 10 Eur.

Je trek preľudnený?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Blízko Gokyo (ľudoprázdno)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nosiči na ceste dolu do Namche

Radi si užívame naše cestovanie s miestnymi a tak sa davom turistov vždy snažíme vyhýbať. Na naše prekvapenie sme počas väčšiny treku naozaj aj „skoro sami“ boli. Jediné miesta, kde sme mali problém s tým, že sme sa cítili ako v Disneylande bol Namche Bazar a potom trasa medzi Namche Bazarom a Gorak Shepom (Everest Base Camp a Kala Pathar). Tieto davy sme však obehli veľmi rýchlo iba cestou nadol a užili si vysnívané výhľady ako tak osamote. Toto vraj mohlo byť spôsobené tým, že v máji už sezóna končí a tak na chatách bolo vždy iba zopár ľudí. Zhodou okolností sme sa míňali s dvoma skupinkami Čechov a Slovákov, čo bola milá zmena a možnosť si pokecať a posťažovať si v rodnom jazyku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Netradične namiesto ploskačky nás na vrchole čakala parádna “slovenská” kávička

Pokiaľ sa chcete vyhnúť davom v Namche – neprespávajte priamo tam, ale vybehnite do dedinky Khumjung nad Namche. Je to dedinka, kde zažijete lokálnu atmosféru, pretože je mimo hlavnej turistickej trasy. Domáci tu obrábajú políčka, hrajú futbal, starajú sa o jaky. Na ceste z Namche do Khumjungu (nad samotnou dedinou) sú nádherné výhľady na 5-6-7 a 8 000-ovky. Pre nás to bol prvý „wau“ moment pri pohľade na tie veľkolepé hory naokolo.

Pokiaľ však nebudete vládať a predsa len budete chcieť zostať v Namche – odporúčame vybehnúť až úplne hore k rázcestiu a stupe do Lodgu Mustang. Majú veľké porcie jedla a výborný syr.

Koľko sme celkovo na trek minuli?

1 213 eur na dve osoby so všetkým (ubytko, jedlo – aj „sladkosti“, povolenia, víza, doprava a dokonca aj nejaké vybavenie – cca 100 eur, čo sme si kúpili v Káthmandu)

Ako sa vyhnúť výškovej chorobe? Čo robiť ak mi je zle?

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

My sme dali na radu domácich a jedli každý deň jeden strúčik cesnaku (ten sa dá zohnať v dedinkách pod Namche a v Namche). Dostupná je aj cesnaková polievka, ktorá splní ten istý účel. Snažili sme sa tiež veľa piť. Taktiež sme dodržiavali pravidlo, že vo výškach nad 3 000m by sa nemalo spať vo výške viac ako 400m  v porovnaní s predošlým dňom. Toto nám naozaj fungovalo až pokiaľ sme neprekročili hranicu 5 000m. Vtedy sme spali v Cho Oyu Base campe, čo je 5200m a ráno nám bolo tak zle, že sme sa museli hneď ponáhľať s boľavými hlavami dole (deň oddychu nám pomohol a tak sme mohli hneď na druhý deň pokračovať). Tiež v Gorak Shepe- dedinka pod Kala Pathar a Everest Base campom je poriadne vysoko- my sme sa veľmi nevyspali lebo sme celú noc lapali po kyslíku a kašľali.

Čo teda treba robiť ak sa objavia prejavy výškovej choroby: bolesť hlavy, malátnosť? Treba zísť nižšie do najbližšej dediny a počkať kým sa stav nezlepší a až potom pokračovať. Netreba to hrotiť, ale treba počúvať svoje telo, lebo inak by sa stav iba zhoršoval. Viac ľudí, ktorých sme stretli preventívne užívalo aj tabletky proti výškovej chorobe, ktoré sa dajú kúpiť v Káthmandu, ale s tým nemáme skúsenosti.

Ktoré boli naše obľúbené výhľady, reštiky, chaty a dedinky?

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

  • Výhľad po ceste z Namche do Khumjungu a dedinka Khumjung
  • Namgyal Lodge v dedinke Machherma- čisté izby a periny, možnosť oprať si, milý personal, mínusom je že strava bola drahá avšak ubytko zadarmo
  • Ako alternatíva na prespatie k Macherma je dedinka Phangga- Fanga Viewpoint Lodge – veľmi milá rodinná atmosféra a ceny veľmi prijateľne nízke + krásne výhľady
  • Namaste Lodge v Gokyo – milý personál, izby zdarma, ceny primerané, vynikajúca vlastná pekáreň (osie hniezda)

Budem sa tešiť aj na vaše dotazy či otázky, kľudne ich píšte do komentu a ja ich rada zodpoviem. 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
luxusná “práčka”

Carpe Diem

Klara Exploradora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.