Južná INDIA: Naše obľúbené miesta v Kerale

Kerala pôvodne nebola plánovanou zastávkou, ale ako to pri cestovaní býva, plány sa menia a tak sme sa ocitli na juhu Indie v zelenom štáte plnom paliem (Kerala v preklade znamená zem paliem), čajových polí, kokosových orechov a sem tam nejakého slona.

Veľa veci nás nadchlo a veľa aj sklamalo (ale o tom už viac v našom ďalšom článku o prvých dojmoch z Indie). V Kerale sme nakoniec strávili asi 1 mesiac. Naše zážitky, odporúčania a tipy na to, čo si nenechať ujsť nájdeš nižšie.

1. Allepey

Allepey bola naša prvá zastávka v Kerale. Z letiska v Kochi sem chodí priami autobus. Allepey je miesto ako stvorené na relax – vďaka dlhým plážam ktoré sa tiahnu po celom pobreží. Pláže sú docela čisté (čisté na Indiu- čiže nájdu sa tam aj odpadky, ale nie priamo pri vode), nie sú príliš turistické a skôr vám budú robiť spoločnosť domáci ako zahraniční turisti. Najväčším lákadlom Allepey sú “backwaters” teda kanály ktoré pripomínajú tie benátske ale nám sa teda páčili o dosť viac ako benátske! Odporúčame ísť loďkou do backwaters na východ slnka – my sme išli malou loďkou “shikara” na tri hodiny (6:00-9:00), cenovo to vyšlo 1500R za celú loď – cena záleží od toho koľko sa vás nájde. Okrem toho v centre mesta je trhovisko, ktoré sa oplatí navštíviť ak si chcete nakúpiť nejaké ovocie, zeleninu či koreniny. Ak máte radi jazdu na skútri ako my- v centre sa dá požičať skúter za 500 rupii na deň – je to fajn spôsob ako si pozrieť aj okolie- my sme sa vybrali do  rybárskych dediniek na juh od Allepey. Cesta tam je prvých 15 km po hlavnej v poriadnej premávke no potom vedie priamo popri krásnom pobreží (dlhý podlhovasty poloostrov) pomedzi malé dedinky plné rybárov a veselých detičiek. K ubytku a jedlu: vrelo odporúčame lacné ubytko so super polohou priamo na pláži a milými majiteľmi, ktorí  pre vás radi nachystajuú domáce jedlo (otec rodiny je rybár a tak na večeru tradičné nechýba výborné rybie kari a na raňajky kokosové palacinky) -na bookingu ho nájdete ako Allepey Beach Homestay a stojí cca 9 eur/noc/2-lôžková izba. Z jedla/ pitia nás dostal miestny stánok ChaiWallah, ktorý ponúka tradičné aj netradičné indické čaje, limonády a koláčiky. Majiteľ je veľmi kreatívny a milý, osobne chodí nakupovať bylinky od domácich farmárov. Miesto je plné dobrej atmosféry a príjemnej hudby.

2. Munnar

Munnar je výborné miesto na menšie túry po okolí a spoznávanie čajových plantáží. Ako málokde v južnej Indii, dá sa tu ísť priamo z mesta na prechádzky po okolí aj bez toho aby ste museli nasadnúť na nejakú rikšu či jeep. Nie, že by sme nechceli podporovať miestnych sprievodcov, ale vždy sa snažíme nájsť a uskutočniť túry sami. To sa nám konečne v Munnare podarilo. Odporúčame túru na 7 hills. Dá sa tam ísť priamo z Munnaru cez čajové plantáže (cca 20 min) a potom cestičkou po hrebeni až na vrchol kde je krásny výhľad na okolie (cca 12km, 3hodiny). Ďalšou vhodnou turo-prechadzkou je okruh cez Pothamedu viewpoint, popri Tall Tree Resort cez čajové plantáže až k Attukat waterfall a potom späť do Munnaru (cca 21km, celodenná prechádzka). Miestni nám tiež odporučili túru na Soker mountain, ktorú sme však nestihli zrealizovať kvôli brušným problémom, ktoré nás v Indii žiaľ stíhajú každú chvíľku.
Večer v Munnare, konkrétne v Punarjani village určite zájdite na predstavenie Kathakali (200R/osobu) – spojenie hudby, tanca a tradičných indických príbehov.
Pokiaľ vám príde chuť na sladké majú tú výborné banánové koláčiky, ktoré sa dajú nájsť na viacerých miestach Munnaru, my sme na ne boli viackrát v Kurunji. Na obed alebo večeru vrelo odporúčame Hotel Maharani ak máte chuť na domáce (super ceny aj výborné jedlo). Ubytujte sa trochu ďalej od centra – my sme boli SMM cottage kde bolo aj kopec iných zahraničných turistov a aj lokalita fajn.

Na vrchole 7 hills nad mestom
Stratená v čajových plantážach

3. Safari


Vidieť slony, tigre či opice v divočine je celkom určite snom každého cestovateľa. V Kerale je hneď niekoľko miest, kde sa dá ísť na safari a to či už busom/ loďou/ jeepom/ peši. Na možnosť pešej turistiky v rezervácii sme narazili iba v parku Peiyar v Kumily,kde sme videli slonov, opice, divoké prasiatka a jelene.
Národný park Periyar je dostupný z Kumily. Ďalšie NP v Kerale sú napr: Anamali Reserve, Wayanad
Bandipur Tiger Reserve
(na hraniciach s Karnatakou). Ceny vstupu s prehliadkami sa dosť líšia a zväčša sa to pohybuje od 2200R za safari z Kumily cez 8000R-16 000R vo Wayanade. Je dôležité kontaktovať daný národný park a zistiť kedy majú otvorené/zavreté. Nám sa totiž stalo, že väčšina parkov bola práve zavretá buď kvôli ochrane zvierat v období párenia, kvôli dažďu počas monzúnov alebo kvôli nebezpečnstvu požiarov – celý Wayanad bol zavretý od februára do apríla práve kvôli požiarom. Ponaučenie teda je, že je dobré vybrať si termín vopred ak chcete ísť na safari.

4.Kumily


Okrem spomínaného safari v NP Periyar sme si veľmi užili prehliadku ayurvedskej biofarmy: Green Park Spice Tour. Túto farmu maju už 40 generácií  a majiteľ  nám povysvetloval pikošky o bylinkách a rastlinách ktoré tam pestuju a používajú na výrobu ayurvedskych liekov. Bolo fajn vidieť  naživo rôzne  druhy korenín a liečivých  rastlín+ možnosť  si kúpiť  tam vyrobené  produkty. O kúsok ďalej v meste sme tiež ochutnali zopár medov a pokecali s miestnym medárom, ktorý má malú farmu, kam sa tiež dá ísť na prehliadku (Jothy’s natural Bee Farm). Čo sa týka ubytka, odporúčame najčistejšie ubytovanie v Indii v Thekkady Homestay, kde môžete raňajkovat na balkóne spolu s opičkami z národného parku.

Green Park
Večerné čajové výhľady na národný park

5. Suryanelli jungle camp


Pokiaľ ste dobrodruhovia ako my a všade sa terigáte so stanom a hľadáte miesto vhodné na to, kam zakempiť s krásnym výhľadom, od južnej Indie nečakajte,  že také miesto nájdete, párkrát sme to skúsili a nevyšlo to (z rôznych dôvodov, ktoré možno zverejníme v ďalšom článku). Preto sme sa rozhodli zaplatiť si miesto v kempe (konkrétne 800R čo je vlastne cena nášho bežného ubytka). Bonusom však je, že tam majú aj vlastné stany a vybavenie – wc a sprchy a príjemné posedenie s výhľadom na okolie. Konečne sme si tu užili blízkosť k prírode a 3 hodinovú túričku s bratrancom majiteľa kempu, ktorý sa z túry tuším tešil ešte viac ako my – súdime podľa množstva nafotených záberov. Túra bola príjemná s pekným výhľadom z vrcholu Fantomhead a najviac sa nám páčilo, keď nás pán bratranec/sprievodca zobral cestou späť cez čajovú plantáž, kde nám vysvetlil pikošky o čaji a jeho zbere. Tiež sme akurát stretli tety zberačky ako končia šichtu tak sme im pomohli a popýtali sa na ich prácu. Na ďalší deň sme zašli ešte do fabriky na výrobu čaju Harisson – prehliadka nás stála 150R/hlavu a ukázali nám celý proces výroby čaju. Bolo to veľmi náučné a zaujímavé, lebo sme o niektorých veciach vôbec netušili, no zároveň to bolo aj veľmi rýchle a zhurta. Celé to trvalo asi 15 minút takže návštevu zvážte podľa svojich očakávaní.

Západ slnka priamo z kempu

6. Kalpetta


Do Kalpetty sme išli na odporúčanie jedného známeho Inda – chceli sme sa totiž zlepšiť v jóge a on tu poznal Ayurvédskeho lekára, ktorý má aj hodiny jógy vo svojom centre-Kannur Ayurvedic center. Ayurvédske procedúry sme vyskúšali a užili plnými dúškami! Ayurvédska masáž spočíva v tom, že vás polejú príjemné teplým bylinkovým olejom a potom synchrónne masírujú ženu 2 ženy a chlapa 2 chlapi. K masáži tela sa môže pridať aj masáž tváre a hlavy a následne sauna či masáž  ryžovým mliekom. Takáto masáž celého tela stojí 1000-1500 rupií,čo je v porovnaní s inými miestami super cena. Čo sa týka však jógy, tá bola strašná. Bola to taká tá jóga pre seniorov – zo začiatku rozhýbavaš celé telo, ale keď už to trvá trištvrte hodiny prestaváš mať očakávania, že to jóga vôbec bude. No nakoniec sa k jednej asáne dostaneš no tam aj skončíš. Skúsili sme teda ešte súkromnú hodinu, ale dopadlo to rovnako a tak sme to v tomto centre vzdali (našťastie neskôr počas našej cesty sme našli aj profesionálny prístup a jogu ktorá stojí za odporúčanie- v prípade záujmu pridáme aj kontakt). Samotné mestečko Kalpetta bolo pohodové a príjemné- dalo sa ísť na rôzne túry po okolí (Chembra peak, Manukkunmala, Soochipara vodopády). Na Chembra peak sa dá dostať z dedinky Meppadi vzdialenej iba 10km a autobus tam chodí každú chvíľu. Rovnakým smerom sú aj vodopády akurát sú o kúsok ďalej. Dá sa tam prípadne shareovat jeep. Na Manukkunmala sa dá dostať rovnako autobusom smerom na dedinku Muttil a vystúpiť na križovatke Kakkavayal a odtiaľ už len stále hore. Táto túra trva 3-4 hodiny. Výhľady sú odtiaľ krásne!

Turistika na Manukkunmala
Manukkunmala 2

7.Nilambur


Nilambur je pre nás veľmi špeciálnym miestom a to vďaka chalanom z organizácie Meraki. Ide o novozaloženú akadémiu pre mladých, kde sa sa môžu zdokonaliť nielen v angličtine ale hlavne nabrať odvahu na plnenie svojich osobných či kariérnych snov. Organizácia spája ľudí rôznych vierovyznaní, ktorí sa tu stretávajú každý deň aby nabrali sebavedomie, naučili sa prezentovať svoj názor a hlavne dievčatá získali odvahu a nebáli sa robiť to čo ich baví a prezentovať svoj názor popri mužoch. Bolo neuveriteľné vidieť toľko kultúr a náboženstiev pokope, ktoré sa vzájomne nielen rešpektujú ale aj pomáhajú si. Opäť raz tu platilo pravidlo dobrovoľníctva: síce prídeš naučiť niečo ty ich ale pri tom ťa oni naučia omnoho viac. Okrem vzájomnej úcty, tolerancie a pohostenie aj neznámych nás zakladatelia organizácie naučili, čo to o ayurvéde a miestnych špecialitách. Pochodili sme aj turistické destinácie- priamo v Nilambur je najstaršia tíková plantáž na svete a najstarší tík. Samotné okolie je tiež zaujímavé, pestujú tu veľa kaučuku a rastie tu kopec liečivých rastlín. Ak by ste mali záujem spojiť príjemné s užitočným a čo i len na pár dní sa zastaviť v organizácii radi vás nakontaktujeme na chalanov z Meraki.

To bola ochutnávka naj miest z Keraly. Ak sa sem aj vy chystáte, neváhajte nám napísať a zistiť viac info ak vás niečo zaujíma!

Z Indie zdravia KlaraExploradora a IgorIško

Pri východe slniečka v kanáloch Allepey

Carpe Diem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.