Čo treba vedieť pred odchodom do Peru – praktické rady

Plánujete si dobrodružstvo v Peru a chcete vedieť nejaké praktické vychytávky od miestnych, ktoré vám ušetria čas, peniaze a spríjemnia pobyt? Verím, že v tomto článku nájdete veľa odpovedí. Pokiaľ vás bude napadať ešte viac otázok, kludne komentujte a ja vám rada poradím.

KEDY ÍSŤ

Oficiálne je sezóna v Peru počas nášho slovenského leta – teda v čase, keď je tu v Peru “zima”.  V tomto čase sú na Machu Picchu obrovské rady a v turistických centrách akým je Cusco je kopec turistov. V čase našej zimy, teda Peruánskeho leta je tu mimosezóna pretože vtedy aj zaprší. Neznamená to však, že prší celé dni. Znamená to, že určite si zabaľte šušťačku, lebo môže na dve hodinky počas dna spŕchnuť keď budete v horách, ale to je myslím rovnaké riziko ako plánovanie letnej dovolenky v Tatrách. Takže termínu sa nebojte. V mimosezóne bude aspoň menej turistov a nižšie ceny a navyše ak pôjdete k pobrežiu, užijete si príjemné letné počasie.

Ak chcete zažiť niečo špeciálne, odporúčam vyraziť v čase festivalov, ktorých je v Peru neúrekom:

  • Karneval (v lete- v mesiacoch január a február sú karnevaly skoro na dennom poriadku v rôznych častiach Peru, najväčšie pestrofarebné karnevaly sa konajú v Cajamarce, Pune či Cuscu)
  • Oslavy založenia Puna – prvý novembrový týždeň
  • Marinera Festival (medzinárodný festival tradičného pobrežného tanca – Marinera, ktorý sa každoročne koná v Trujille na konci januára)
  • Mistura (Medzinárodný festival jedla v Lime, ktorý sa koná začiatkom septembra)
  • Primavera Festival – Medzinárodný festival jari (prelom septembra a októbra, Trujillo)

POTREBUJEM OČKOVANIA?

Do Peru netreba žiadne povinné očkovania ale ako do každej trochu exotickej destinácie, odporúča sa očkovanie proti Hepatitíde. Ak sa chystáte do Amazonu je odporúčané užívať antimalariká (tabletky, ktoré treba začať brať ešte pred odchodom do Amazonskej časti Peru). Ak by ste plánovali  s Peru spojiť aj Bolíviu tam je vyžadované očkovanie proti Žltej horúčke, aj keď podľa skúsenosti, nikto to nekontroluje, takže je to na vás či si ho dáte.

AKO SA POPASOVAŤ SO SOROCHE (čítaj soroče) – VÝŠKOVOU CHOROBOU

Pokiaľ plánujete ísť smer Cusco, Puno, Arequipa a vlastne hocaké miesto nad 2500m určite sa stretneme s niektorými z príznakov výškovej choroby. Môže to byť iba sucho v ústach a potreba piť veľa tekutín, typické soroche sa však vyznačuje bolesťou hlavy, dychčavosťou, búšením srdca a nakoľko vyššia výška znamená aj menej kyslíka, tak aj rýchlou únavou pri fyzickej námahe. Najlepším liekom na všetky príznaky je piť veľa vody, nejesť mastné jedlá ani mäso a dať si listy koky (buď vo forme čaju ale ich žuvať– žuvanie kokových listov je tradičný spôsob ako získať energiu vo výškach. Kokové listy sú voľne dostupné kdekoľvek). Ja však odporúčam nepremáhať sa a pokiaľ je vám veľmi zle, urobíte najlepšie keď skočíte do ktorejkoľvek lekárne a opíšete symptómy. Dajú Vám lieky ktoré treba užívať každých 12 hodín a budete sa cítiť omnoho lepšie.

NEBOJTE SA DIAĽKOVÝCH AUTOBUSOV:

Na dopravu v Peru odporúčam autobus. Autobusy sú prekvapivo pohodlné a docela lacné takže nebojte sa aj dlhších vzdialeností. Na druhej strane pri trase viac ako 15 hodín odporúčam radšej letieť keď nechcete strácať čas, tento druh dopravy je tiež vzhľadom na nehodovosť v krajine bezpečnejší.

BUSY: Odporúčané spoločnosti: Oltursa, Movil Tours, Cruz del Sur. Jednoznačne najlepšia autobusová spoločnosť je Cruz del Sur – cena je o trochu vyššia ako u iných, ale máte zaručené, že vodiči sa striedajú a vaša batožina je v bezpečí, pretože autobus nezastavuje, kdežto lacné autobusy stoja kade tade a vy nikdy neviete ci vám náhodou nevyhodili ruksak… Navyše dostanete deku a občerstvenie. Platí že ak autobus kúpite s predstihom cena môže byť nižšia + ak ovládate španielčinu tak si dajte stránku v španielčine, lebo v tejto verzii ukazuje aj aktuálne zľavnené lístky, ktoré nie sú vidno v anglickej verzii. Inak ceny sa pohybujú cca: 60 soles na 8-9 hodín cesty, 80 soles 11 hodín…

http://www.cruzdelsur.com.pe/

LIETADLÁ: Letecky odporúčam trasu: Lima – Cusco, Arequipa-Lima, Lima – Iquitos, Lima – Tarapoto. Miestne a medzinárodné spoločnosti na týchto trasách: LATAM, Avianca, LC Peru, Star Peru. Ceny leteniek sa často vôbec nelíšia, takže je jedno či ju kúpite s dvojmesačným predstihom alebo s týždňovým.

http://www.lcperu.pe/

http://www.starperu.com/en/

https://www.avianca.com/pe/es

viac o miestnej doprave nájdete v článku: https://www.klaraexploradora.com/getting-around-with-public-transport-in-peru/

NENECHAJTE SA OGABAŤ PRI CESTE TAXÍKOM

Ak chcete použiť taxík, vždy si zoberte auto, ktoré je označené ako taxík zvonka a dohodnite sa na cene skôr ako nastúpite. (vždy sa dá s vodičom cena dojednať, aj keď platí, že turisti majú ceny vyššie). Dobrý tip je spýtať sa miestneho na bežnú cenu za danú trasu. Nebojte sa odmietnuť taxík, ktorý vám ponúka vysokú cenu, na uliciach je ich vždy kopec. Nejbezpečnejšie je zavolať taxík už z hotela, s tým že cenovo bude drahší ale 100 percent bezpečný nkoľko má vždy GPS lokátor.

UBYTOVANIE TREBA REZERVOVAŤ DOPREDU IBA VO VEĽKÝCH MESTÁCH:

V Peru sa dá nájsť ubytovanie všetkých kategórií. Od couchsurfingu, cez lacné hostely so zdieľanými izbami, cez privátne izby alebo aj celé byty na Airbnb. Ubytovanie sa dá ľahko nájsť až na mieste ale vo väčších mestách je fajn rezervovať vopred prípadne mať pozreté tipy z bookingu.

Ak robíte rezerváciu je dobré vedieť povedať taxikárovi nielen názov hotela a ulicu ale aj konkrétny dištrikt mesta, môže sa totiž stať že v meste sa nachádza viacero ulíc s rovnakým názvom.

PENIAZE SA DAJÚ ĽAHKO ZAMENIŤ ALEBO VYBRAŤ V BANKOMATOCH:

Mena používaná v Peru je Nuevo Sol a kurz sa momentálne pohybuje okolo: 1 eur=3,70PEN. V mestách je kopec zmenární kde sa dajú zameniť doláre či Eurá. Doláre by som nenosila, lebo vždy tu majú s nimi nejaké problémy, takže buď si prineste eurá ktoré môžete zameniť kdekoľvek alebo si môžete si vybrať lokálnu menu z bankomatov… Pokiaľ si zamieňate peniaze, najlepšie je to spraviť v kamennej zmenárni kde vám na každú bankovku dajú aj ich pečiatku. Tá vám zaručí že ak by vám danú bankovku nechceli niekde prijať môžete prísť do zmenárne a vyreklamovať ju. (je to teda istotu že vám nedávajú falošné bankovky)

Platiť kartou sa dá za ubytovanie, v lepších reštauráciách a väčšinu vstupov na pamiatky, autobusové lístky v pohode. Na miestnych trhoch, pri kupovaní suvenírov a pri cestovaní taxíkom však treba mať hotovosť. Najlepšie vždy drobné, lebo Peruánci často nemajú na výdavok.

Dávajte si pozor na podvodníkov ak platíte väčšími bankovkami. Môže sa stať že obchodník nebadane vymení vašu bankovku za falošnú a potom povie že ju nechce prijať.

PERU JE LACNÁ KRAJINA:

Vo všeobecnosti sú jedlo a služby lacnejšie ako u nás.

Za obedové menu zaplatíte od 5-20 soles,

za vodu: 2-3 soles,

pivo: 5 soles,

kávu: 7 soles,

miestnu dopravu: 1-1,5 soles,

taxi za cca 20 minut: 15 soles,

autobus 6-12 hodín: cca 70 soles.

ubytko v takom lacnejšom strednom štandarde: cca 40 soles na osobu, hostely od 30 soles/osobu s raňajkami.

Pokiaľ chcete cestovať lacno a pohodlne počítajte na cca 2 týždne približne s 850 eur na ubytko, jedlo, vstupy a dopravu v rámci Peru + letenka (nás vyšla 750 eur).

AK CHCETE BYŤ ONLINE KDEKOĽVEK, INTERNET V MOBILE JE ĽAHKO DOSTUPNÁ SLUŽBA:

V peru sú traja veľkí operátori: Claro, Movistar, Entel. Sim karta stoji okolo 5 soles. Pýtajte si “prepago con megas” čo znamená že si ju môžete dobíjať v akomkoľvek obchodíku, kde majú značku daneho operatora. Sotji to okolo 10 soles a z toho vám v pohode pôjde whatsapp okolo 10-15 dni a nejaké tie dáta. Na kúpu sim karty si budú si od vás pýtať aj pas.

DÁVAJTE SI POZOR NA VRECKOVÝCH ZLODEJOV:

Ako všade, aj v Peru sú vreckoví zlodeji, takže dávajte si pozor hlavne v autobusoch – myslím mestských ale aj v diaľkových kde ľudia stále nastupujú a vystupujú. Tiež je dobre vždy sa spýtať v hoteli kde je bezpečne, lebo na niektorých miestach vás môžu v noci prepadnúť… Takže ak by ste sa túlali v noci namiesto peši, odporúčam taxi, ktoré sú v Peru lacné. Ak by k prepadu došlo, dajte zlodejom čo chcú. Inak čo sa týka iných trestných činov, nebojte sa, Peruánci si na turistov netrúfajú.

BEZ CEVICHE A POHÁRU PISCA SOUR AKO BY STE V PERU ANI NEBOLI:

Peru sa pýši vynikajúcim jedlom. Miestna delikatesa je „Ceviche“, ktoré je najlepšie v pobrežných oblastiach. Odporúčanie je jesť ceviche na obed, lebo vtedy sú ryby najčerstvejšie. (nikdy som nevidela domácich jesť ceviche na večeru, väčšinou sa v dobrých reštauráciách na večeru ani nepodáva). Existujú tri základné druhy ceciche: „ceviche de pescado“ (z ryby), „ceviche de mariscos“ (z morských plodov), prípadne „ceviche mixto“ (ryba s morskými plodmi).  Ceviche sú namočené do limetkovej šťavy a podávané s kukuricou, sladkým zemiakom a morskými riasami. Môžete si vypýtať pikantnú či nepikantnú alternatívu. (20-40 soles). Niekedy sa dá na ulici natrafiť aj na ceviche do ruky – v poháriku alebo „leche de tigre“ čo je akoby trochu hustejšia obdoba ceviche.

Pisco sour je nápoj priprevená z hroznového likéru, limetky, ľadu a vaječného bielka. Je veľmi osviežujúci. (cena 15-20 soles)

TREBA OBJEDNÁVAŤ VÝLETY A LÍSTOK NA MACHU PICCHU VOPRED ONLINE?

Ak ste vo veľkej časovej tiesni a nemôžete hýbať s dátumom na výstup na Machu Picchu, objednajte si lístok na Machu Picchu online. Pri vysokej sezóne sa môže stať že lístky na presný dátum, ktorý chcete môžu byť vypredané. Dostupnosť lístkov aj ich kúpa sa dá zrealizovať tu: http://www.machupicchu.gob.pe/

Rovnako to platí ak by ste chceli ísť na MP vlakom. Lístok sa oplatí kúpiť vopred nakoľko ceny vždy stúpajú. Do Aguas Calientes (dedinka pod Machu Picchu)  premávajú dve spoločnosti – Inca Rail http://incarail.com/PeruRail http://www.perurail.com/. Treba pozrieť obe a porovnať, ktorá vychádza cenovo lepšie

Pokiaľ však máte viac času a plánujete sa zdržať v Cuscu dlhšie, netreba objednávať nič vopred. Všetko stačí zariadiť v turistickej cestovke priamo na mieste. Cestovky ponúkajú tri rôzne verzie „výletu na MP“

  1. Peši (odporúčam Salcantay Trek, ktorý sa dá zohnať v cene už od 120 EUR so štvordňovým nocľahom v stane, jedlom, sprievodcom, vstupom na MP a dopravou späť do Cusca)
  2. Autobusom + peši po koľajniciach cca 2 hodiny (80 soles tam a späť plus vstup na MP – 150 Soles)
  3. Vlakom (záleží odkiaľ ale cca 120 EUR spiatočný lístok plus vstup na MP – 150 Soles)

ČO SI NEZABUDNÚŤ ZBALIŤ:

Oblečenie na každé počasie (športové) – z každého jedno: kraťasy, dlhé nohavice, funkčné tričká, mikina, žabky, dobré trekové topánky odolné voči vode, plavky, nepremokavú bundu a pár vecí do mesta.

Lepšie je športové veci zobrať z domu lebo Peruánske ceny sú vcelku vysoké. Čo sa oplatí kupovať priamo tam sú domáce výrobky (vlnené svetre, kožené tašky, pletené tašky…)

Ostatné: repelent (Repelent pre istotu je dobré zobrať aj keď nejdete do Amazonu), nožík, čelovka, externá nabíjačka

AKÉ SUVENÍRY PRINIESŤ:

O núdzu suvenírov v Peru mať určite nebudete. Domáci vyrábajú nádherné oblečenie a doplnky z vlny z alpacy, tkajú prikrývky či vyrezávajú tekvičky.

…tak a teraz už len zbaliť kufre a vyraziť!

Carpe Diem

Vaša Klara Exploradora

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.