Ako sme si bačovali v sebestačnej eko-komunite na juhu Indie a starali sa o les

Pred samotnou cestou do Indie sme si vysnívali, že sa chceme naučiť niečo o trvalo udržateľnom poľnohospodárstve-permakultúre a vyskúšať si život v prírode- čo najviac mimo civilizácie (obe práve kvôli tomu, že takto by sme chceli žiť, keď sa vrátime späť na Slovensko). Kto by to bol povedal, že sa nám to podarí v jednom z najsuchších a najmenej zelených častí Indie – Tamil Nadu. Ako sa hovorí, človek priťahuje presne to, po čom prahne jeho duša. Keď sme sa snažili na nete nájsť projekt, ktorý by sa nám páčil, nič sa nám nepozdávalo. Ale keď sme to nechali na osud, počas cesty sa k nám dostalo, že neďaleko miesta kde sme práve boli funguje už 15 rokov komunita, ktorá v miestnej lokalite vysádza les a popri tom žije trvalo udržateľne. Hneď nám poskočilo srdiečko a vedeli sme že tam musíme ísť.

Čo je Sadhana? Kde sa nachádza?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Predtým ako predstavím Sadhanu, musím napísať pár slov o mieste, kde sa Sadhana nachádza, ide totiž o veľmi špeciálne miesto-mesto Auroville v štáte Tamil Nadu. Je to mestečko, ktoré bolo založené v 60.rokoch ako miesto, ktoré patrí ľudstvu ako celku a je to centrum jednoty, pokroku, a vzdelania. Sú tu všadeprítomné ekologické projekty a Auroville je tiež testovacím centrom nových vyučovacích metód či medicínskych postupov. Populáciu tvoria v drvivej väčšine cudzinci – väčšinou francúzi a nemci (umelci, ekologickí aktivisti, či ľudia unavení konvenčným životom).

Samotná Sadhana je projektom rodiny z Izraela, ktorá prišla do Aurovillu s cieľom pomôcť miestnym. Rozhodli sa preto v tejto veľmi neúrodnej a suchej oblasti vysadiť les. S takmer nulovými vedomosťami o sadení stromov sa im v priebehu 15 rokov za pomoci niekoľko tisícok dobrovoľníkov podarilo vysadiť obrovský les. Pri pohľade na fotky predtým ako projekt začal a ako vyzerá oblasť dnes, nám to naozaj prišlo! Stačí taký krátky čas na urobenie tak veľkej zmeny??!! Vďaka Sadhane je voda v oblasti konzervovaná a výsadzaju sa tu pôvodné rastliny a stromy a tak domáci môžu pestovať vlastné plodiny.

Okrem Sadhany v Indii, zakladatelia založili dve ďalšie Sadhany a to v Haiti a Keni. Obe sú viac orientované nie na výsadbu lesa ale na poľnohospodárstvo, ktoré dokáže miestnym zaistiť zdroj potravy.

Aké sú naše dojmy z dobrovoľníctva a prečo o Sadhane vôbec píšem?

Sadhana je miesto, kde si človek vyskúša aké je to zobúdzať sa v drevenej chatke bez okien na spievanie vtáčikov, sprchovanie sa s pohárikom pod holým nebom plným hviezd a chodenie na boso. Je to však aj život, v ktorom nestačí len stlačiť gombík na to, aby sa vypralo prádlo alebo umyl riad. Prináša so sebou veľa neľahkej práce:
varenie a starostlivosť o chod komunity a samotný les, čistenie záchodov, príprava dreva na oheň a mnoho ďalších vecí.

Avšak ten pocit spojenia s prírodou a okolím sa nedá opísať, treba si to vyskúšať. Toto miesto odporúčame všetkým, ktorí majú dosť konzumného mestského života a chcú si vyskúšať pravý opak. Tiež je to fajn miesto pre zvedavcov, ktorí sa chcú naučiť niečo nové o stromoch, lese a trvalo udržateľnom živote. My sme obaja decká z mesta a zároveň sme milovníci prírody a práve preto sme si mesačný pobyt v Sadhane veľmi užili. Bolo to prvýkrát, keď sme si zažili pocit, že tým čo robíme prírode neškodíme, ale práve naopak, zveľaďujeme ju. Myslím, že to bolo práve vďaka spoločným aktivitám v lese, ktoré sme robili každé ráno – polievanie, sadenie, mulčovanie, hnojenie atď. (O tom čo presne sme v lese a v komunite robili píšem nižšie).

Aké sú základné hodnoty komunity?

Vegánstvo – komunita a teda aj všetci krátkodobí či dlhodobí dobrovoľníci si varia a stravujú sa vegánsky a riadia sa hodnotami vegánstva. Všetko jedlo, čo sa v komunite varí je nesprocesované. V areáli je aj útulok pre kravičky, ktoré sú rovnako ako psy a mačky tiež domácimi maznáčikmi

“Zero-waste” (nulový odpad) a “Low footprint lifestyle” (životný štýl šetrný k životnému prostrediu)- prakticky to znamená, že všetko, čo by človek vyhodil sa nejak zužitkuje, a tiež, že produkty, ktoré sa v rámci komunity používajú sú prírodné a pre prírodu neškodlivé. Jedná sa naozaj o každučkú vec, ktorú človek počas dňa spraví – od vykakania sa do kompostovateľného záchodu, cez umytia si zubov s rozložiteľnou zubnou pastou, sprchy s cca 3-5l vody

“Gift economy” (nezištná ekonomika)- cieľom Sadhany nie je vyvíjať podnikateľskú činnosť, ale práve naopak ukázať ľuďom, že dávať bez potreby dostať niečo naspäť je krásne. Sadhana má viacero aktivít pre domácich – všetky sú zdarma (children’s land, kde majú miestne deti priestor na hru, učenie a iné trávenie voľného času , chai hut-čajovna, kde sa podáva čaj a dezerty pre domácich zdarma a zároveň je to miesto kde sa domáci a dobrovoľníci stretávajú a trávia spolu čas)

“Outschooling” (“samovoľné vzdelávanie”) – rodiny, ktoré žijú v komunite dlhodobo nechávajú na rozhodnutí svojich detí, čo a kedy sa chcú učiť

Ako vyzerá obvyklý deň v Sadhane?

Budíček je okolo 5:30 ráno a o 5:45 sa všetci stretávajú v rannom kruhu- kde sa urobí rozcvička a rozdelia sa prvé úlohy na daný deň – niektorí ľudia ostávajú robiť aktivity pre komunitu (chystajú raňajky, upratujú…) a iní idú do lesa- robiť, čo treba (polievanie, mulčovanie, výsadba nových stromčekov…). Potom okolo 9:00 je čas na raňajky. Doplnenie energie a rozdelenie druhých úloh na daný deň (opäť môže ísť o komunitné činnosti alebo aktivity v lese). Človek si vždy môže vybrať, čo ho baví viac ale dôležité je, že každý sa podieľa na chode komunity v podobnom rozsahu-takže každému sa ujde nejaké to varenie a umývanie. O 12:30 je opäť čas na doplnenie energie-obed. Poobede sme mali viac menej čas pre seba ak sme nepomáhali v rámci komunity (extra). Ostatní dobrovoľníci pravidelne organizovali poobede prednášky o zaujímavých témach – od toho ako si doma urobiť kompost, cez jógu, zdravé varenie, či hru na gitare. Ďalšou možnosťou je jednoducho ľahnúť si do hamaky a čítať si jednu zo zaujímavých knižiek zo Sadhanáckej knižnice alebo len tak si podriemkať. O 18:00 je čas na večeru a po večeri dobrovoľný večerný program (filmový večer/ non-talent show alebo tiež priestor na diskusie k rôznym témam). Počas dňa sa tiež dá vyraziť na pláž či do susednej dediny mesta na bicykli či motorke.

Aké sú podmienky dobrovoľníctva a koľko to stojí?

Dobrovoľníkom môže byť naozaj každý bez obmedzenia, pravdaže musí zdieľať hodnoty komunity. Pre krátkodobých dobrovoľníkov je minimálna dĺžka pobytu 1 mesiac s výnimkou leta (apríl-máj) kedy sú to iba 2 týždne. Dobrovoľníci si kryjú náklady na stravu- 500R/osobu/deň. Dlhodobí dobrovoľníci s pobytom viac ako 3 mesiace môžu zostať v komunite zdarma, ale v tomto prípade majú o niečo viac povinností. Dobrovoľníci spia v dormoch a páry maju súkromie- svoju vlastnú chatku Pri dlhších pobytoch majú dobrovoľníci individuálne chatky.

Sadhana bola pre nás niečím čo nás nakoplo vo vlastných nápadoch a inšpirovalo k tomu, aby sme začali realizovať to, po čom sme predtým len snívali. Pokiaľ cítiš, že by si si tiež chcel(a) niečo podobné zažiť a potrebuješ viac info, kľudne sa spýtaj v komentári alebo kontaktuj ma, rada poradím.

Carpe Diem

IMG_20190330_164349213.jpg
KlaraExploradora & Iško

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.